Budżetowa 3 tygodniowa podróż po Birmie. WYDATKI

 

 

Birma pod względem budżetu nie jest najtańszym krajem w Azji. Poniżej podaje niektóre koszty, które mogą wam się przydać w planowaniu podroży do tego egotycznego kraju.  W przeciwieństwie do tego o czym wyczytałem w  starszych  postach na internecine w temacie wymiany pieniędzy w Birmie, to okazuje się ze obecnie w całym kraju jest mnóstwo bankomatów i nie musisz koniecznie przyjeżdżać  ze wszystkimi potrzebnymi na wyjazd pieniędzmi. Pamiętaj jednak  ze jeśli chcesz wypłacić pieniądze  z  amerykańskiego banku, to możesz mieć pewne problemy, ponieważ wiele amerykańskich banków nadal ma embargo na robienie interesów z  Birma i dotyczy to także  wymiany pieniędzy.  Przed wyjazdem słyszałem ze wszystkie płatności odbywają się w  dolarach amerykańskich włącznie z  hotelami   i transportem. To nigdy nie miało miejsca w czasie mojego pobytu w Birmie w 2018 roku. Jednak zawsze polecam podróżnym przywieść ze sobą trochę dolarów, jest to dobra i zawsze uniwersalną waluta  na wypadek sytuacji awaryjnych.

 

Hotele i Hostele ( 14 USD / dzień)

Zakwaterowanie to najdroższy wydatek w mojej podroży po Birmie. Najtańsze  opcje czyli  budżetowe pensjonaty w miejscach turystycznych  kosztuja od 14 USD (w hostelu) do 20-30 USD za pokój dwuosobowy, jeśli podróżujesz z inną osobą. Zazwyczaj taniej jest dzielić pokój dwuosobowy, ponieważ hosteli nie ma za dużo a hotele  są tak drogie. W  budżetowych hotelach lub nawet w tych drożnych ale w nie turystycznych miejscach,  WI Fi   praktycznie nie istnieje. Pomocny może się wydać internet mobilny.

Transport = (3,15 USD / dzień)

Jeżeli chodzi o transport to chyba doświadczyłem wszystkiego łącznie z  siedmioma taksówkami, pięcioma autobusami (w tym trzema nocnymi autobusami), jednym pociągiem, jedną wypożyczalnią skuterów, jedną wypożyczalnią e-rowerów, kilkoma łódkami i jednym bryczką. Najłatwiej poruszać się w Birmie autobusem.  Pociągi są znane z tego, że się psują i są uważane za jeszcze bardziej niebezpieczne niż autobusy.

Po przybyciu do Bagan nocnym autobusem nad samym ranem, wsiadłem w powóz konny. Było zimno, ale przewóz był tańszy niż taksówka.  Możesz umówić się hotelem i zarezerwować transport a oni znajdą kierowcę i auto które cię dowiezie. Innym aspektem jest to, że taksówki w Birmie  nie używają liczników  i to jest normalne. Tylko pamiętaj, aby uzgodnić cenę z wyprzedzeniem, a wszystko będzie dobrze.
Poza zakwaterowaniem, transport był moim najdroższym wydatkiem.

Posiłki ( 3 USD / dzień)

Chociaż nie byłem wielkim fanem jedzenia w Birmie, nie można zaprzeczyć, jednak ze było tanie. Średnio płaciłem około 1,50 USD-2 USD za każdy posiłek, jeśli było to jedzenie z ulicy lub z jednej z lokalnych restauracji na świeżym powietrzu. Jeśli zdecydujesz się jeść tylko w odpowiednich restauracjach lub hotelach, ceny wzrosną dwukrotnie. Również w bardziej turystycznych regionach, takich jak Bagan, posiłki były ogólnie droższe, więc ceny żywności było wyższe o dolara lub dwa

 

Podsumowanie ( 20 USD/ dzień)

Łącznie ze wszystkim wydałem około 20 USD dziennie lub 538 USD za 29 dni w Birmie. W sumie byłem naprawdę zaskoczony, gdy przeliczyłem te koszty, aby zobaczyć, jak mało wydałem w ciągu miesiąca. Kiedy tam byłem, wydawało mi się, że każdego dnia spędzam tak dużo, ale teraz patrzę z powrotem na to i widzę, że wcale nie było tak źle. Dla tych nieszczęśliwych, którzy mówią, że nie mogą podróżować, ponieważ jest to zbyt drogie, ten post jest dla Ciebie!.

 

7 Replies to “Budżetowa 3 tygodniowa podróż po Birmie. WYDATKI”

Anna

Maj 31, 2018 at 3:55 am

super napisane 🙂

Reply

Kasia

Maj 31, 2018 at 3:58 am

A orienrujesz się czy za małe dzieci się płaci w hotelach?

Reply

  dolemon

  Czerwiec 1, 2018 at 5:02 am

  zależy do jakiego wieku raczej nie a potem zależy od standardu hotelu te lepsze jednak donoszą dodatkowe lóżko i za to się płaci.

  Reply

Kasia

Maj 31, 2018 at 4:01 am

A jeszcze co do posiłków to bezpiecznie = czysto jest jesc street food?

Reply

  dolemon

  Czerwiec 1, 2018 at 5:00 am

  Ogólnie tak. Ja na przykład nie lubię oleistych potraw to musiałem być wybredny.

  Reply

krystynabozenna

Maj 31, 2018 at 5:26 am

Muszę przyznać ,że bardzo mało ci wyszło , zaskoczona jestem 🙂

Reply

  dolemon

  Czerwiec 1, 2018 at 4:58 am

  Tajlandia jest tańsza

  Reply

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: