Poradnik przed podróżą do Birmy

Dzisiaj podzieli się z nami swoimi najlepszymi wskazówkami i spostrzeżeniami dla wszystkich podróżujących do Birmy! Birma, dawniej znana jako Mjanmar, jest krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który nie jest jeszcze mocno ugruntowany na szlaku turystycznym tak jak  sąsiedzi: Tajlandia, Indie i Laos. Otwarte dla turystów w ciągu ostatnich 5 lat wciąż wiele trzeba się nauczyć i odkryć na temat tego.

Birma wycieczki

Zacznijmy od pewnych faktów, kraj używa kyatu jako swojej waluty i mówi głównie po birmańsku, języku, który brzmi i wygląda zupełnie inaczej niż jego sąsiedzi z Azji! Angielski nie jest tak popularny, jak w bardziej popularnych krajach Azji Południowo-Wschodniej, chociaż większość miejscowych osób, z którymi się spotkasz, będzie bardzo chętna do ćwiczeń. Mówiąc o miejscowych, są cudownie przyjazne i ciepłe, ale jak zawsze, bądź świadomy oszustw i korzystaj ze zdrowego rozsądku. Nigdy nie rozśmieszaj się z oficerem na punkcie kontrolnym (możesz zdać kilka, jeśli zdecydujesz się podróżować drogą). Stolicą jest Naypyidaw, jedyne miasto w Mjanmar, które nigdy nie ma black-outów! Ale nie ma tu wiele do zobaczenia poza dużymi pustymi drogami i budynkami rządowymi. O wiele ciekawiej jest odwiedzić Yangon, największe miasto Birmy lub tętniące życiem centrum Mandalay.

Zachodnia moda (na szczęście) nie dotarła jeszcze do tej części świata, więc nie dziwcie się, że mężczyźni mają na sobie spódnice zwane longyi. Kobiety noszą żółtą pastę na twarzach, która jest pomalowana wzorami; nazywa się to thanaka i chroni skórę przed słońcem. Herbaciarnie to popularne pozostałości po czasach kolonialnych, gdzie ludzie chodzą na spotkania, rozmawiają, jedzą śniadanie, jedzą różne ciasta lub słodycze i piją herbatę (oczywiście!). Pamiętaj, że kiedy odwiedzasz herbaciarnię, Talerz ciast zostanie ci przekazany niezależnie od tego, czy o to poprosisz, czy nie, i będziesz musiał za to zapłacić, jeśli jesz. Znaleźliśmy to na własnej skórze po tym, jak mój kolega z podróży zniszczył 2 płyty warte, a potem nie mógł się domyślić, dlaczego tak dużo kosztuje nas za filiżankę herbaty!

Wygodne, ale nieco długie (około 10 godzin) przejazd autobusem z Rangunu jest małe miasteczko Bagan. Pochłonięta bogatą historią, jest unikatową witryną na świecie z setkami i tysiącami świątyń i pagód, które rozciągają się tak daleko, jak oko widzi. Bagan zapewnia jedne z najlepszych wschodów i zachodów słońca w całej południowo-wschodniej Azji i łatwo daje inne popularne buddyjskie miejsca turystyczne w pobliżu, takie jak Angkor Wat w Kambodży lub Borobudur w Indonezji, biegnie za swoje pieniądze.

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: