Jaki jest Buddyzm w Birmie? Czym różni się od innych krajów ?

 

Birma wycieczki

Czytelnicy którzy mieli okazje bycia w Tajlandii, Kambodży lub Laosie na pewno w jakimś momencie mieli okazje zobaczenia buddyjskiej świątyni lub mnichów. Ja osobiście jestem zauroczony pewnymi elementami buddyzmu w Tajlandii. Miałem wrażenie że Tajlandii jest jakimś pierwowzorem dla krajów ościennych i że my turyści powinniśmy się uczyć się o buddyzmie właśnie z Tajlandii. Teraz już nie koniecznie tak myślę . Będąc w Birmie przekonałem się jak wielkie są różnice. Więc jak wygląda buddyzm w Birmie? Jakie są elementy typowe dla buddyzmu w tym kraju.

Przede wszystkim na pierwszy rzut oka, zobaczymy brak świątyń, a w ich miejsce zobaczymy stupy ( pagody ). Najważniejszą będzie Shedegon Pagoda, ale ich największa ich ilość znajduje się w Baganie. Do niektórych Pagód da się wejść do środka, gdzie są posagi lub wizerunki buddy. Większość Pagód będzie miało dziedziniec w około którego są ” kapliczki”

W Tajlandii z małymi wyjątkami znajdziemy mnichów w prawie każdej świątyni. Niestety chociaż stóp w Birmie jest dużo, to rzadko zobaczymy tam mnichów. Mnisi mieszkają w klasztorach. Największy klasztor znajduję się w Mandalay i podobno mieszka tam 5000 mnichów. Co ciekawe, w Birmie zobaczymy bardzo dużo kobiet, będących mnichami i poznamy je po różowych szatach i ogolonych głowach. Mężczyźni mnisi noszą szaty w kolorze czerwony. Drugą istotnym elementem są relikwie Buddy. Otóż Birmańczycy są święcie przekonani że Budda w jakimś okresie swojego życia odwiedził tereny Birmy. W Rangunie śa dwie Pagody ( Szedegon oraz Sule ) które te relikwie Buddy zawierają.

Jeżeli chodzi o elementy wizerunków Buddy, też zauważymy pare interesujących trendów. W Birmie do wykończenia posągów Buddy bardzo często wykorzystuje się ceramikę. Kiedy w Tajlandii wykańcza się wizerunki złotem i elementy twarzy jak brwi lub usta są przez to mało istotne, w Birmie twarz Buddy przypomina porcelanową lalkę. Niektóre elementy są bardzo podobne, a mianowicie długie uszy oraz niektóre postawy Buddy w których jest przedstawiany.

Teren Pagód jest również Birmie bardzo charakterystyczny. Pagody często mają duże dziedzińce na terenach z małymi kapliczkami. Zazwyczaj takich kapliczek jest 12 i odpowiadają innemu miesiącowi. Więc w zależności w którym miesiącu się urodziliśmy, przed tą kapliczką będziemy się modlić. Bardzo mocno zauważalne są elementy astrologii, horoskopów i ch odmiany zodiaków. Liczba kapliczek pewnie bierze się tak jak u nas z astrologii oraz 12 planet. Horoskopy mieszają się jedna z hinduskimi oraz chińskimi elementami, ponieważ są kapliczki z wizerunkami słoni oraz szczurów.

Birma wycieczki
Jeżeli chodzi o ostatnio nadmieniany element nacjonalizmu. Odpowiedz nie jest taka prosta. Będą w Rangunie w samym centrum zobaczymy 4 lub więcej meczetów i ludzie przed nimi nigdy nie wyglądali na bardzo przestraszonych. Wniosek jest prosty że konflikt o którym czytamy nie jest religijny. Konflikt nie wątpliwie jest etniczny i dotyczy bardzo małych obszarów kraju. Najgłośniejszy region tego konfliktu to przy graniczy Bangladeszem.

 

Birma wycieczki

Jego początki wynikły z niechęci asymilacji pewnej grupy etnicznej nie będącej Birmańczykami a będącymi z Bangladeszu. To że ta mniejszość jest wyznania muzułmańskiego oczywiście oburza opinie publiczną ale dla Birmańczyków w tym konflikcie nie jest przyczyną konfliktu. Otóż ludzie ci reprezentujący tradycje i muzułmanów z Bangladeszu ilościowo i terytorialnie się rozrastają, w tym samym czasie rodowici Birmańczycy ludność się kurczy. Należy też podkreślić że konflikt nie jest religijny. Prawdą jednak jest że są mnisi którzy wyrażają sie bardzo agresywnie do muzułmanów i niestety mogło by się wydawać że reprezentują cały klasztoru lub miasto.

Jednak trzeba przyznać że mieszkańcy Birmy zazwyczaj są spokojni i pokojowo nastawieni do życia więc jak im się nic złego nie dzieje ze strony muzułmanów to nie przejawiają najmniejszej agresji do muzułmanów. Czy buddystom w Birmie dzieję się coś złego od muzułmanów to już temat na inny post. Mam nadzieję że zapoznałem Państwa z najbardziej charakterystycznymi elementami buddyzmu w Birmie

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: