Społeczna przystań w Birmie. Birma Informator


 

Rangun, Bagan, Mandalay, Plaże Napali, lub jezioro Inle ,xto są najbardziej popularne i turystyczne miejsca w Mjanmar ( Birmie). Ale już na uboczu, godzinne lub dwie jazdy od tych miejscowości mieszkają  już inni ludzie.  Odkrywanie kraju “na uboczu” może być odświeżającą zmianą. Dlaczego? Największą przyczyną jest zazwyczaj uprzejmość i wdzięczność mieszkańców.

Dlatego postaram się opisać moją ostania podróż do Yenangyaung.  Oczywiście nie znajdziemy tam nić tak zachowującego jak pagody Shwedagon lub Złotą Skałę, ani innych atrakcji  które mogą przyciągają tłumy kamerzystów. Oczywiście możesz odwiedzić pagodę lub targ spożywczy w Yenangyaung – jak w prawie każdym mieście w Myanmar, ale naszym  głównym powodem do odwiedzenia tego historycznego miasta nad brzegiem rzeki Irrawaddy na południe od Bagan jest społeczność ludzi o otwartym sercu i śmiejących się dzieci, które pozostawiają na tobie trwałe wrażenie.

Powodem, dla którego przybyłem do Yenangyaung, jest Prywatne Liceum Światła i Miłości, jedna z pierwszych dwóch prywatnych szkół w całej Magway Division. Ta konkretna szkoła, wznosząca się wysoko nad rzeką Irrawaddy, została zbudowana przez Erica Trutweina, by wspierać sieroty i pół-sieroty z biednych rodzin z miejsca urodzenia. W rzeczywistości, rządowe szkoły nie mają już opłat, więc są za darmo, ale nawet wtedy jest prawie niemożliwe, aby te dzieci wpłacały na przykład koszty dodatkowego czesnego, którego potrzebują, aby zdać wymagane testy.

Eric opowiedział mi swoją historię: pracował jako inżynier, a po przejściu  na emeryturę i postanowił wrócić do swojego rodzinnego miasta. W 2002 roku zająć się uczeniem i stara się opiekować dziećmi, które straciły rodziny z powodu AIDS. “Pragnę z serca, aby dać szansę edukacji dzieciom i ułatwić każdemu z nich dobre życie”, powiedział mi Eric. Dzięki tej bezinteresownej motywacji, on i jego pracownicy każdego dnia dają z siebie wszystko. W ten sposób szkoła jest w stanie zapewnić wykształcenie wysokiej jakości ponad 100 dzieciom, które uczą się w nadziei na lepszą przyszłość.

Aby zmniejszyć zależność od organizacji pozarządowych, Eric rozpoczął w 2006 r. Budowę pensjonatu w pobliżu szkoły. Rozpoczęty zaledwie trzema sypialniami, pensjonat Lei Thar Gone został przedłużony. Przez pięć lat obcokrajowcom pozwolono zatrzymać się w tym uroczym miejscu, z 15 wspaniałymi i wygodnymi pokojami z niesamowitymi widokami, basenem, zielonym ogrodem i pysznym śniadaniem z domowym chlebem i dżemem.

                

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: