Myiek-Krajina 800 wysp. Archipelag Mergui
Archipelag Mergui
Składa się z ponad 800 wysp, o różnej wielkości, leżących na Morzu Andamańskim u zachodniego brzegu Półwyspu Malajskiego. W skład Archipelagu wchodzą wyspy bardzo małe od parudzieśęciu metrów, do setek kilometrów kwadratowych. Najbliższym miastem polozonym kolo archipelagu jest Myiek. Pierwsza z wysp juz jest raptem oddalona 30 minut on miata gdy do pozostaLej większości, trzeba się wybrac w parogodzinna podróż spead boat.
Raj na ziemi.
Archipelag przez polityczną izolacje Birmy przez pare dekad zachowła sie w nienaruszonym i niezakłuconym stanie. Wirtualna izolacja archipelagu od wpływu większości ludzi na środowisko naturalne dała wyspom i otaczającym jej wodom Morza Andamańskiego ogromną dużej różnorodności flory i fauny, przyczyniając się do rosnącej popularności regionu jako miejsca nurkowego. Archpelagu zamieszkuje bardo wiele zagrożonych gatunków megafauny, takie jak wieloryb, rekiny.
Na wyspach zachowały się dzikie jelenie, małpy, tropikalne ptaki, w tym dzioborożce i dzikie świnie. Istnieją nawet niepotwierdzone doniesienia o nosorożcach sumatrzańskich na Lanbi, jednej z większych wysp, ale zostało to zdyskredytowane.
A co z mieszkańcami?
W porównaniu z sąsiednią Tajlandią podróżując po wyspach spotkanie innych turystów będzie wyjątkiem. Archipelag sam w sobie został otwarty dla turystów 2 lata temu. Oczywiście znajduje się tam miejscowa ludność, która jest mniejszością etniczną zwaną Moken. Bardzo często nazywa się ich Cyganami morskimi, chociaż termin ten obejmuje w rzeczywistości kilka grup w Azji Południowo-Wschodniej. Są mieszkańcami morza i postępują zgodnie z tradycyjnym sposobem życia, wykonując takie rzeczy, jak łowienie ryb i budowanie łodzi w bardzo podobny sposób, jak robili to od stuleci. Można ich spotkać, żyjących na tradycyjnych łodziach w porze suchej, ale zazwyczaj cumują i pozostają na lądzie w porze deszczowej. Moken twierdzą, że wyspy zostały odłączone od lądu po wielkiej mitologicznej powodzi.
Turystyka.
Archipelag Mergui znajduje się w regionie Tanintharyi, jednym z najbardziej zmilitaryzowanej części Birmy. Przez dekady podróżowanie było surowo zabronione i kontrolowane
Obszar ten został otwarty tylko dla turystyki zagranicznej w 1997 r. Po negocjacjach między Birmą a operatorami nurkowymi z Phuket w Tajlandii Izolacja archipelagu spowodowana też słaba kondycją Birmańskiej gospodarki by, że wiele wysp nie zostało jeszcze dogłębnie zbadanych.