Myiek-Krajina 800 wysp. Archipelag Mergui

Archipelag Mergui

Składa się z ponad 800 wysp, o różnej wielkości, leżących na Morzu Andamańskim u zachodniego brzegu Półwyspu Malajskiego. W skład Archipelagu wchodzą wyspy bardzo małe od parudzieśęciu metrów, do setek kilometrów kwadratowych. Najbliższym miastem polozonym kolo archipelagu jest Myiek. Pierwsza z wysp juz jest raptem oddalona 30 minut on miata gdy do pozostaLej większości, trzeba się wybrac w parogodzinna podróż spead boat.

Raj na ziemi.
Archipelag przez polityczną izolacje Birmy przez pare dekad zachowła sie w nienaruszonym i niezakłuconym stanie. Wirtualna izolacja archipelagu od wpływu większości ludzi na środowisko naturalne dała wyspom i otaczającym jej wodom Morza Andamańskiego ogromną dużej różnorodności flory i fauny, przyczyniając się do rosnącej popularności regionu jako miejsca nurkowego. Archpelagu zamieszkuje bardo wiele zagrożonych gatunków megafauny, takie jak wieloryb, rekiny.
Na wyspach zachowały się dzikie jelenie, małpy, tropikalne ptaki, w tym dzioborożce i dzikie świnie. Istnieją nawet niepotwierdzone doniesienia o nosorożcach sumatrzańskich na Lanbi, jednej z większych wysp, ale zostało to zdyskredytowane.

A co z mieszkańcami? 

W porównaniu z sąsiednią Tajlandią podróżując po wyspach spotkanie innych turystów będzie wyjątkiem. Archipelag sam w sobie został otwarty dla turystów 2 lata temu. Oczywiście znajduje się tam miejscowa ludność, która jest mniejszością etniczną zwaną Moken. Bardzo często nazywa się ich Cyganami morskimi, chociaż termin ten obejmuje w rzeczywistości kilka grup w Azji Południowo-Wschodniej. Są mieszkańcami morza i postępują zgodnie z tradycyjnym sposobem życia, wykonując takie rzeczy, jak łowienie ryb i budowanie łodzi w bardzo podobny sposób, jak robili to od stuleci. Można ich spotkać, żyjących na tradycyjnych łodziach w porze suchej, ale zazwyczaj cumują i pozostają na lądzie  w porze deszczowej. Moken twierdzą, że wyspy zostały odłączone od lądu po wielkiej mitologicznej powodzi.

Turystyka.

Archipelag Mergui znajduje się w regionie Tanintharyi, jednym z najbardziej zmilitaryzowanej części Birmy. Przez dekady podróżowanie było surowo zabronione i kontrolowane
Obszar ten został otwarty tylko dla turystyki zagranicznej w 1997 r. Po negocjacjach między Birmą a operatorami nurkowymi z Phuket w Tajlandii  Izolacja archipelagu spowodowana też słaba kondycją Birmańskiej gospodarki by, że wiele wysp nie zostało jeszcze dogłębnie zbadanych.

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: