Jak obserwowałem w naturze krokodyle, delfiny w Birmie. Foto-felieton

Krokodyle, delfiny i ptaki wędrowne w Birmie

 

Natura i turystyka przyrodnicza w Birmie jest jeszcze w powijakach. Rezerwaty przyrody w Mjanmarze są na ogół niedorozwinięte i trudne do osiągnięcia, co oznacza, że niewielu turystów stara się je odwiedzić . Wyspa Meinmahla Kyun (wyspa Meinmahla) w regionie Delta Ayeyarwaddy (Irrawaddy) zapewnia jednak dostępną trzydniową wycieczkę dla turystów, którzy chcą dodać element przyrody do trasy turystycznej w Mjanmarze.

 

                                                            Pare słów o parku

Meinmahla Kyun Wildlife Sanctuary jest głównym miejscem w Mjanmarze, aby zobaczyć krokodyle. Wędrując wzdłuż zatok przybrzeżnych kajakiem obserwując te istoty, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, jest ekscytującym doświadczeniem i wartym podróży. Dodatkowo w niektórych miesiącach można zobaczyć rzadkie delfiny Irrawaddy (od listopada do lutego); duża populację wędrownych ptaków wodnych (koniec października do początku marca) i nocne wycieczka na pobliską wyspę Turtle, aby zobaczyć żółwie-gniazda lub wylęgu możliwe jest od października do marca.

 

Birmańskie delfiny Czym się różnią?

Różnią się znacznie swoim wyglądem od tych których powszechnie znamy, ale należą do tej same rodziny no i oczywiście są sakami ( nie rybami ). Co ciekawego w Birmie żyją one w rzece, dlatego i są już rzadkością. Ze względu na nie tylko zamknięty obszar ale poziom wody oraz to że rzeka przebiega centralnie przez Birmę. Wygląd, Cóż, bardzo śmieszny. Zaokrąglona część głowy  przypomina bardziej zwierzę niż rybę, co ze względu na bycie sakiem powinno przestać dziwić. Brakuje im charakterystycznej płetwy grzbietowej z czego delfiny są znane, oraz są jednolitej szarej barwy nie czarno białe. Delfiny w Birmie stronią też od ludzi ze wglądu na zamknięty teren rzeczny, raczej się chowają przed ludźmi, wiec nie są tak przyjazne.

Azjatyckie krokodyle, czym się różnią? 

Birma wycieczki

Duże, solidnej budowy, jaszczurkowatego kształtu krokodyle cechują się długimi, spłaszczonymi pyskami, bocznie spłaszczonym ogonem oraz ułożeniem oczu, uszu i nozdrzy na szczycie głowy. Świetnie pływają, na lądzie poruszają się chodem wysokim bądź niskim. Mniejsze gatunki zdolne są do galopu. Grubą skórę pokrywają niezachodzące na siebie łuski. Paszczę wypełniają haczykowate zęby kształtu stożkowatego. Trzeba też dodać że są bardzo leniwe. W chwilach kiedy wychodzą na brzeg i wygrzewają się na słońcu trzeba wręcz wsadzić im “przekąskę” pod pysk żeby się ruszyły. Zupełnie inaczej zachowują się w wodzie.

 

Nasza kwatera.

Wyposażenie hotelu Meinmahla Kyun jest proste, a pensjonat FREDA jest najbardziej komfortową opcją dla gości. Jeden z czterech pokoi posiada łazienkę. W przeciwnym razie zakwaterowanie można zorganizować w stajniach, na ogół na materacach na podłodze z moskitierami.
Odwiedzający rezerwat przyrody przyrody Meinmahla Kyun muszą udać się przez siedzibę Sanktuarium w Bogale. Stamtąd personel Sanktuarium może zorganizować wycieczkę statkiem do Meinmahla Kyun, a także zakwaterowanie i przewodnictwo kajakiem. Warto zadzwonić do nich z wyprzedzeniem, aby poinformować, że przyjeżdżasz (Ph. +95 (0) 45 45578). Aby uzyskać informacje na temat dotarcia do Bogale, kliknij tutaj.

       

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: