Mandalay, królewskie miasto. Birma informator

Mandalay jest drugim co do wielkości miastem w Birmie (po Rangun) i było stolica Birmy. Miasto w dalszym ciągu jest ośrodkiem gospodarczym i religijnym górnej Birmy.Mandaley a znany jest ze swojej różnorodności kulturowej oraz centrum skupionego wokół Pałacu Królewskiego. Połowa mnichów Birmy przebywania w Mandalay i okolicach.

​Mandalay jest etnicznie zróżnicowana, z Bamar (Burmans) tworzące niewielką większość. W ostatnich latach nastąpił poważny napływ Chińczyków z Chin kontynentalnych, a lokalnym chińskim (zarówno niedawnych imigrantów i potomków imigrantów epoki kolonialnej) . Stanowią oni od 30 do 40% populacji. Inne powszechne grupy etniczne obejmują Shan, którzy są etnicznie i językowo związany z Tajami i Laosu, a Karen (Kayin). Istnieje spora liczba ludności etnicznej Indian, w tym Nepalis i Sikhów.

Birma wycieczki

Nazwa “Mandalay” jest chyba najbardziej kojarzy sie z Birma z powodu słynnego poematu Rudyarda Kiplinga, który w rzeczywistości spędził tylko dwa dni w kraju i nigdy nie przyjechał do Mandaly. A jednak jest to miasto którye powinno cie zinteresowac i znaleźć sie na planach tw Jeżeli masz trochę czasu na zwiedzanie, jest ich wiele wyśmienitych świątyń, klasztorów i rynków, a także duży wybór ulicznego jedzenia i pagórków z widokami na Mandalay Hill.

​W porównaniu do wielu starożytnych stolic rozsianych po całym kraju, Mandalay jest w rzeczywistości stosunkowo nowy miastem, zostało zbudowane w 1857 roku, kiedy to król Mindon próbował odbudować prestiż po porażce w II wojnie brytyjsko-birmańskiej.

W związku z tym został zbudowany na wielką skalę a jego ulice oparte sa na systemie siatki (numerowane północy na południe 1 do 49. i od wschodu na zachód 50. do 90.). Poruszanie się po centrum miasta jest bardzo proste Na obejrzenie zasługuje w południowo-zachodniej części Mandalay Pałacu fosy, w pobliżu Mandalay Stacja kolejowa i jej różne rynki, restauracje i świątynie. Na uwage zasługuje Mandalay Hill, The Shwenandaw lub Shwe In Bin monasteries lub Mahamuni Temple.

Jeżeli podobał wam się  powyższy artykuł prosimy o polubienie naszej strony

Birma wycieczki Birma przewodnik
www.birmawycieczki.com.

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: