Święta góra Kyaiktiyo. Birma informator

Święta góra

Gora Popa

Pięćdziesiąt kilometrów na południowy wschód od Bagna w środkowej Birmie znajduje się Mt Popa. Jest to osobliwy góra na której szczycie jest Sanktuarium z domem dla 37 NAT duchów , przedstawione za pomocą posągów lub makiet. Te duchy były kiedyś tak ważne dla pierwszych królów tego kraju, że jest odprawiali oni konsultacje z Nats przed rozpoczęciem ich panowania.

Mount Popa jest wygasłym, wulkanem, na stokach, którego można znaleźć święty klasztor Popa Taungkalat, który wznosi się dramatycznie na szczycie ogromnej skały. Klasztor jest całkowicie otoczony przez strome urwiska twarzy i oferuje przepiękne widoki na okoliczne równiny i Mount Popa samego.

Aby dotrzeć na szczyt, trzeba zdjąć buty i skarpetki i wspiąć się na 777 kroków na szczyt. Po drodze jest mnóstwo małp, dlatego zaleca się, aby uważać na swoje torby.

Popa oznacza “kwiat” w sanskrycie, a znajdziesz butelkowane kwiaty, które można zakupić jako ofiary w świątyni. Klasztor jest często mylony ze znacznie większa góra nazywana Taung Ma gyi (birmański do “Matki Hill”). Na swój sposób, można również znaleźć najlepsze widoki z Mt Popa orazklasztoru

W pobliżu, na stronie Mount Popa jest ośrodek Mt Popa, piękny i luksusowy 5-gwiazdkowy kompleks hotelowy z doskonałą restauracji, która oferuje dania birmańskie i europejskiej.

Góra Kyaiktiyo (Kyite Htee Yoe), znana z ogromnej złotej skały wznosi się na szczycie dość wysokiego wzgórza 1100 m. Miejsce jest jednym z trzech najświętszych miejsc religijnych w Birmie, Pielgrzymi przybywają tu z daleka, aby oddać pokłon i złożyć złoty liść na skale, którą wydaje się przeczyć grawitacji delikatnie balansując na krawędzi 1100-metrowej góry.

Dla wielu odwiedzających, Skała (7,6 m wysokości) która jest pozłacana pagoda, są głównym celem ich pielbrzymki. Dla nas natomiast kolejnym powodem jest panorama oraz 360 stopni widoki na otaczające góry państwa Mon. Należy pamiętać, że obszar szczytu może być
bardzo tłoczny i oblegany przez pielgrzymów. Najlepszym sezonem jest listopada do marca.

Dla szerszego wyboru zdjęć z Mount Kyaiktiyo, przejdź do naszego zbioru zdjęć
Istnieje kilka hoteli na szczycie góry Kyaiktiyo, ale wiele osób kwateruje sie w “Base Camp”
wsi Kinpun (czasami pisane Kin Pon), który ma żywą atmosferę i dobry wybór miejsc do jedzenia. Jeśli przebywasz w Kinpun, najrozsądniej przybyć w późnym popołudniem lub wieczorem, a następnie wspiąć się na górę następnego dnia rano.

Podróż na Mount Kyaiktiyo jest tez niezwykła ponieważ odbywa sie za pomoc opartej ciężarówce  która krętymi drogami. Pasażerowie na plandece, z tyl ciężarówki mogą podziwiać spektakularny. Ostatnia część 1,5 km do szczytu trzeba pokonać pieszo. Podróż w sumie dla lokach mieszkańców jest pielgrzymka i ty będziesz mógł sie tak poczuć.

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: