Wymiana pieniędzy w Birmie, płacenie karta lub przez internet — Birma Informator .

 

Która walutę przywieść a która mieć przy sobie ?

Miejscową walutą w Birmie jest Kyat, ale dolary amerykańskie są również powszechnie akceptowane. Pamiętaj o różnicy wpłaceniu dolarami (na razie bardzo powszechna), a w wymianie dolarów na Kyaty (hotele bez licencji mogą odmówić). Istnieje też debata ze strony rządu, aby płacenie w dolarami było zakazane. Na stan obecny 2017 płacenie dolarami jest, jaka najbardziej polecane.

Czasami posiadanie dolarów będzie nawet konieczne w rozliczeniach z hotelami. Jeżeli cena jest podana w dolarach, to lepiej jest płacić w dolarach, gdyż wymiana pieniędzy na Kyaty w hotelu będzie o wiele gorsza niż w banku. Poza dolarami amerykańskimi można wymienić euro. Jednak euro najczęściej jest wymieniane bezproblemowo tylko w bankach lub specjalny punktach skupu z licencja. Wiec, jeżeli masz Euro, możesz je przywieść do Birmy. Jednak jeżeli zastanawiasz się, czy kupić dolary, czy Euro przed przyjazdem to Birmy, to dolar w Birmie zdecydowanie “króluje”.

www.birmawycieczki.com
Zespol Birma Wycieczki, Birma Przewodnik, Birma Wczasy

Istotne przy wymianie pieniedzy

Istotne, aby pamiętać, ze przy wymianie dolarów na Kyaty nominały muszą być w nienaruszonym stanie i niepogniecione. Każda pojedynczy banknot jest dokładnie sprawdzany i jeżeli nominał posiada jakąś wadę, jak przebarwienia i zmarszczki, to najczęściej jest nieprzyjmowany. Mieliśmy kilka przypadków, kiedy banknoty, które wyglądały perfekcyjnie i były odrzucone jako “brudne i używane”. Zauważyliśmy, że te same rygorystyczne kontrole nie były stosowane do banknotów , kiedy płaciliśmy za towar lub usługę bezpośrednio, na przykład w hotelach lub kierowców.

Używanie kart płatniczych

Coraz częściej pojawiają się ATM akceptujące visa lub MasterCard. O czym jednak należy pamiętać i turystom często się , że będziesz musiał wziąć taksówkę do najbliższego ATM, ponieważ twój hotel znajduje się nie w centralnej części miasta. Poza tym pierwszy ATM może nie nie zadziałać i trzeba badzie szukać następnego automatu. Wiec posiadanie na każdym etapie twojej podróży, “kombinacji” dolarów, rezerwy lokalnej waluty, kart debetowy chlub kredytowych będzie dla Ciebie naj bardziej wygodne i bezpieczne.

Bankomaty są powszechnie dostępne, ale zauważyliśmy, ze niektóre mogą być „chwilowo nieczynne przez parę dni. Niektóre hotele nie posiadają maszyn do karty kredytowej i wymagają płatności gotówką. Zdarzyło się tez ze, próbowaliśmy się zapłacić  zaraz przed opuszczeniem hotelu i mieliśmy trudności z podłączeniem do terminala kart kredytowych. Sytuacja taka może się zdarzyć w hotelach i resortach położonych z daleko od miasta.

Rezerwacja i placenie przez internet.

Mieliśmy wcześniej zarezerwowane większość naszych hoteli poprzez Agoda, a płatność została podjęta wcześniej. To zaoszczędziło nam wypłacania dodatkowej gotówki przy zakwaterowaniu. Jeśli nosisz USD i Kyat warto sprawdzić ceny w obu walutach, aby uzyskać najlepszą jakość za rozsądną cenę.

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: