Rangun i jego największa atrakcja- Shwedagon Pagoda

Shwedagon Pagoda

Bez wątpienia Pagoda Shwedagon jest jedną z najważniejszych miejsc religijnych w Rangunie. Złote szczyty pagody, które osiągają wysokość 99 metrów, są widoczne w całym mieście. Migają one w słońcu z niewiarygodnie jasnym odblaskiem, będąc tam przed południem nie bylem w stanie patrzeć na pagodę, nie mrużąc oczu. Oczywiście odblask o kórym pisze, powoduje słońce, które odbija się od ogromnej ilości złota!

Dlatego najbardziej polecanym czasem dnia, na odwiedzenie tego miejsca jest późne południe a najlepiej wczesny wieczór, jakiś czas przed zachodem słońca. Pogoda wtedy zmienia kolor z jaskrawej barwy do koloru godnego królewskiego wspomnianego już złota. Wtedy jednak niestety nie będziesz jednym ,który będzie przechadzał się po dziedzińcu Shwedagon.

Birma wycieczki

W przewodnikach oczywiście znajdziemy informacje, że „ Pagoda Shwedagon jest bardzo dobrze zachowanym zabytkiem dziedzictwa kulturowego, a także świętym miejscem pielgrzymek dla wielu buddystów w Birmie. Co to jednak oznacza w praktyce? Otóz, kiedy tam jesteś, zobaczysz wiernych wykonujące szereg rytuałów w zależności od dnia, w którym się urodzili. Zobaczysz też ludzi, którzy będą chodzić wokół obwodu pagody. Buddyzm w Birmie, o czym wypada mi w tym miejscu wspomnieć, ponieważ już  pierwszego rzut oka na  dziedziniec Pagody pozwoli nam to zauważyć, ma bardzo wyraźny związek z astrologią i co za tym idzie z wróżbiarstwem

Jedną z ciekawostek Shwedagon , jest to, że na szczycie pagody, w pod małym, złotym parasolem (który jest nazywany hti) jest zakończenie ozdobione biżuterią, tysiącem diamentów oraz oczywiście najczystsze 24 karatowe złoto. Chociaż na dziedzińcu są lornetki po jednej stronie pagody, niestety trudno jest dostrzec piękno tego wykończenia, a to przez ozdobny i typowy dla Birmy „parasol pagody” Wizyta w Pagodzie Shwedagon jest jedną z rzeczy, które musisz zrobić, gdy jesteś w Rangunie

Jak dojechać: Najłatwiej dotrzeć  z centrum  Rangun  jest taksówką.  Ze centrum złapiemy taksówkę za 7000 Kyats. Godziny otwarcia: od 4:00 do 22:00 codziennie (ale nieczynne w niektóre święta, sprawdź szczegóły w internecie) Cena: 8 000 Kaci (8,11 USD )

www.birmawyciecz.com    Nasz email.birmawycieczki@gmail.com

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: