Birma. Thanaka-birmański makijaż czy coś więcej?

Każdego dnia, niemalże w każdej części Birmy można zobaczyć kobiety z wymalowaną na złoty kolor twarzą. Używana jest do tego pasta, potocznie nazywana Thanaka, która po nałożeniu na twarz zmienia barwę na żółty piaskowy kolor. Co ciekawe, że nie tylko kobiety i dziewczynki używają Thanaki, gdyż można też zobaczyć ją na twarzach chłopców i młodych mężczyzn. Pasta nakładana jest delikatnie na policzki, jednak przypadku dzieci często nakłada się ją też na czoło grubą warstwą, która tworzy swoistą maskę.

Co to jest thanaka?

Thanaka to nazwa drzewa, które rozwija się w suchej środkowej części Birmy. Tradycyjnie drzewo musiało dojrzewać przez co najmniej 35 lat, zanim było one sprzedawane. Obecnie powszechnie wprowadza się produkt na rynek po zaledwie 3 do 7 latach. Pastę, która Birmańczycy nakładają na twarz, wykonuje się z mielonej kory, którą trze się o mokry kamień, a następnie pastę a właściwie maz, nakłada się na twarz. Chociaż części drzewa thanaka są używane medycznie w innych częściach Azji, to tylko w Birmie jest ona używana kosmetycznie. Powszechnie mówi się, że Thanaka jest używana w Birmie w ten sposób przez 2000 lat, ale pierwsze pisemne dowody pochodzą z 14 wieku poematu.

Czy Thanaka jest zdrowa?

Wśród mieszkańców Birmy krąży opinia, że Thanaka jest dobrą ochroną przed

Birma wycieczki

słońcem, rozświetla skórę, a nawet działa przeciw trądzikowi. W 2010 roku przeprowadzone zostały badania medyczne w Tajlandii i stwierdzono, że “ekstrakty z kory thanaka wykazały silne działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i niewielkie działanie przeciwbakteryjne” (tyrozynaza ma działanie rozjaśniające) (Źródło). Zbadano skuteczność thanaki jako środka odstraszające go komary obszarami granicy dotkniętych malarią i dengą. Mimo że Thanaka jest używana do ochrony przed słońcem w ciągu dnia lub po kąpieli, to stosuje się również nocą, aby uzyskać inne przeciwzapalne korzyści terapeutyczne.

 

 

Birma wycieczki, Birma przewodnik, Birma wczasy

Gdzie można kupić Thanake?

Kiedy przejedziesz przez birmański rynek, na pewno zobaczysz stos drzewa Thanaki, w różnych długościach. Możesz też zobaczyć płaskie kamienie służące do wyrabiania proszku z tego drewna. Dopiero po wymieszaniu proszku z odrobiną wody, wytwarza się tradycyjna Thankę. Czyli surowe drewno można kupić na targu, jednakże w sklepach jest mnóstwo różnych przygotowanych past, kremów, proszków z przerobionego drewna. Proszki takie zapakowane są lub papierową saszetkę lub plastikowy pojemnik. Nie potrzebny jest wtedy żaden kamień, ponieważ produkt jest kupowany już w formie proszku i wystarczy wymieszać go z wodą. Oczywiście są one z dużą ilością dodatków i nie są już to naturalne jak oryginalne drzewo.

Czy naprawe jest tak popularna?

W Birmie thanakę nazywasie drugą skórą ; Jest bardzo powszechnie używana niemal w każdym zakątku Birmy. Thanaka przekracza granice etniczne, religijne i klasowe w całej Birmie. Buddyjskie lub muzułmańskie kobiety, rolnik czy bankier, Shan czy Karen, codziennie widzę ją na twarzach

www.birmawycieczki.com      lub mailem    birmawycieczki@gmail.com

3 Replies to “Birma. Thanaka-birmański makijaż czy coś więcej?”

krystynabozenna

Styczeń 4, 2018 at 8:57 am

Inny klimat , więc stosują inne zbezpieczenia przed słońcem i owadami.
Wyglada to bardzo oryginalnie, ale pewnie u nich to normalne 🙂

Reply

Anna Kot

Styczeń 5, 2018 at 5:22 pm

ciekawe 🙂

Reply

krystynabozenna

Styczeń 5, 2018 at 10:59 pm

Masz moderację ?Sorry,, że pytam…

Reply

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: