Rangun. Uliczne herbaciarnie – O co chodzi ?

Herbaciarnie w Rangunie- O co chodzi ?

 

​Myślę, że pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwage przechodząc ulicą bendzie, zwyczaj picia herbaty. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ herbaciarnie w Rangunie są bardzo często rozłożone tuż przy chodnikach, odkrytych placach lub rogach ulic. Herbaciarnie takie, rozkładają się w różnych porach dnia i składają sie, kiedy tylko chcą. Parę stolików i parę plastikowych krzesełek, czajnik z herbatą i kawą i już mamy najprostszą herbaciarnię jakich dużo możemy zobaczyć w Rangunie. Do tego powinny  być napoje chłodzone i obowiązkowo jakieś ciastka, przekąski, desery lub dania gotowe.

Panują też pewne zasady. Pierwsza, że kiedy nie ma stolika z wolnym miejscem, to możemy się do kogoś przysiąść i oczywiście trzeba być gotowym, że ktoś się może przypaść do nas. Oczywiście, wcześniejsze spytanie o zgodę jest milo widziane, ale z powodu bariery językowej były przypadki, gdy ktoś się przysiadał i tylko wzrokiem prosił mnie o zgodę dopiero po wygodnym rozłożeniu się na krzesełku.

Druga zasada dotyczy odpłatności. Co ciekawe jest to, że herbata z czajnika jest zazwyczaj bezpłatna. Zamówiona kawa, płatna jest okolo 300- 400 Kjatów. Nie będzie jednak to kawa naturalna, najpewniej będzie nam serwowana kawa w proszku zwana „ mix” Należałoby też wspomnieć, że wszystkie inne przekąski lub desery rozłożone na stole, czekaja na to abyśmy je rozpakowali, skosztowali no i oczywiści zapłacili za nie przy wyjściu. W przypadku gdy nic nie ruszymy ze stołu, przekąski te zostają dla następnego gościa przy stole.

Niektóre herbaciarnie są odkryte bez zadaszenia i czynne zazwyczaj z rana lub wieczorem. Niektóre są zadaszone czynne cały dzień. Jest jednak niemożliwe będąc w Birmie i nie zobaczyć żadnej przynajmniej raz dziennie. Przypadkowe spacery i zapuszczanie się w ulice Rangunu należą do moich ulubionych zajęć. Spacer taki można starać się sobie dokładnie zaplanować, jednak w mieście takim jak Rangun, nigdy nie wiadomo, co znajdziesz, zobacz lub doświadczysz. Ponieważ różnorodność etniczna, religijna i co za tym idzie różnorodność stylu życia a nawet ubioru zmienia się tu co pare minut.

www,birmawycieczki.com   Nasz email: birmawycieczki@gmail.com

2 Replies to “Rangun. Uliczne herbaciarnie – O co chodzi ?”

Ania

Grudzień 20, 2017 at 9:34 am

haha fajnie

Reply

Anna

Grudzień 23, 2017 at 1:55 pm

Ciekawy pomysł z tymi herbaciarniami! Szkoda, że w Polsce takich nie ma. 🙂

Reply

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: