Birma. Birmańska longiy czyli męska spódnica

Przed przylotem do Birmy zupełnie nic nie wiedziałem o najbardziej popularnym i narodowym stroju w Birmie, jakim jest longyi. Zaledwie kilka minut po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku w Rangunie , zaobserwowałem pierwsze tradycyjne Birmańskie Longyi. Zobaczyłem je na pracowniku lotniska. Jego niebieska, bawełniana longyi oplatała spokojnie jego talie. Longyi zaplecione było jedynie, jednym, wielkim węzłem. Po opuszczeniu lotniska, Longyi, widziałem juz prawie wszędzie, ale nadal byłem podekscytowany tym pierwszym widokiem.

Czym  jest Longyi?

Birma wycieczki

Longyi to popularne spódnice podobne do sarong, noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Tkanina Longyi, są ogólnie lekkie i dość wygodne i są dostępne w każdym kolorze i wzorze. Długość różni się od kolan do długości spódnicy maxi. Longyi są noszone przez ludzi pracujących na łodziach rybackich na jeziorze Inle, przez młodych studentów jako mundurki i przez czarujące kobiety te młodsze i te starsze. Pewnie zobaczysz kilka zbuntowanych nastolatków, którzy mają na sobie cienkie dżinsy, ale większość ludzi Birmańczyków wciąż nosi tradycyjną longyi spódnicę na co dzień. www.birma wycieczki.com,    Zespol Birma wycieczki

Gdzie można kupić birmański Longyi?

Aby znaleźć prawe longyi, masz kilka opcji. Udaj się na najbliższy rynek, na przykład na rynek Bogyoke Aung San w Rangunie i idź prosto do jednego z wielu sklepów z longyi. Stragany oferują kilka wyborów w zakresie tkanin i rozmiarów, ale cena może być nieco wyższa, ponieważ sprzedawcy są przyzwyczajeni do podnoszenia cen dla turystów. Warsztaty tkackie i sklepy krawieckie są doskonałymi miejscami do znalezienia pięknie zszytej longyi. W punkcie krawieckim płacisz dodatkowo za dopasowanie, ale jakość twojego longyi będzie jedyne w swoim rodzaju. Można zrobić jak większość Birmańczyków i kupić tkaninę w sklepie lub na rynku, a następnie pójść prosto do krawca. To najlepsza opcja dla najlepszego dostosowania! Longyi, może jednak kosztować od około 10 dolarów do ponad 100 dolarów za wysokiej jakości tkaninę jedwabna.

Jak nosić birmańskie Longyi?

Istnieje kilka metod noszenia longyi. Najłatwiejszą i najbardziej popularna metodą jest chwycenie 2 kawałków tkaniny i związać je w duży węzeł. Zauważysz to głównie u mężczyzn. Kobiety stosują bardziej eleganckie rozwiązanie, zwykle przez składanie jednego kawałka za drugim. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie swojego longyi, powinieneś poprosić krawca o regularny przycisk i pętlę, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie. (wiadomo, że Longyi od czasu do czasu spada) W czasie mojej podróży po Birmie kupiłem longyi nad jeziorem Inle za około 20 USD. Tkanina jest idealnie lekka i wygodna, a jednocześnie bardzo statyczna. Uwielbiam kolorowe, haftowanie! A przede wszystkim uwielbiam ten wyjątkowy wzór. Uwielbiam używać longyi jako zabawnego, modnego sposobu na urozmaicenie mojej podróży.

Skąd wzieło sie Longyi ?

Biorąc pod uwagę jego wszechobecność, może cię zaskoczyć, że longyi naprawdę stało się popularne  w Birmie dopiero  w okresie brytyjskiego kolonializmu. Pod wpływem społecznych i stylowych zwyczajów pobliskich Indii i Malezji. Wcześniej mężczyźni nosili inną odzież podobną do spódnicy, zwaną “taungshay paso”, kobiety nosiły “htamein”.
W czasach, kiedy Brytyjczycy skolonizowali Birmie, typ i ilość zużytych tkanin była często wskaźnikiem bogactwa i statusu użytkownika-a jedwabne tkaniny były noszone wyłącznie przez królewskich i bogatych dostojników. Obecnie nawet najuboższe osoby w Birmie mogą mieć piękne jedwabie schowane na wesela i specjalne okazje, więc longyi nie jest już wskaźnikiem społecznym, jaki kiedyś był.

Longyi współcześnie.

Chociaż różnice mogą nie być oczywiste dla niespostrzegawczych oczu, longyi nie są uniwersalne dla kobiet i mezszczyzn, czyli unisex. Mężczyźni i kobiety łączą swoje longyi inaczej, zgodnie z tradycją, a różne wzorce są bardziej popularne dla różnych płci.
Longyi męskie zwykle zdobione jest w paski lub kratki, a można je nosić do góry nogami lub na zewnątrz bez wpływu na wzór. Natomiast kobiety longyi często mają czarną talię, co oznacza, że można je nosić tylko w jedną strona stroną oraz często posiadają jasne, wielobarwne wzory często kwiatowe. Choć nie są już wskaźnikiem statusu społecznego, często można powiedzieć, po wzorze longy skąd pochodzi projekt oraz osoba je nosząca. Różne regiony Birmy mają określone lokalne sploty i wzory, podczas gdy grupy mniejszości etnicznych mają projekty przekazywane z pokolenia na pokolenie i nadal tkane w domu przez lokalne kobiety.

Więc jeśli znajdziesz się w Birmie, spojrzysz teraz na longyi zupełnie inaczej. To coś więcej niż tylko śmieszna spódnica jest to związek z przeszłością Birmy.

6 Replies to “Birma. Birmańska longiy czyli męska spódnica”

Kasia

Grudzień 12, 2017 at 6:00 am

Ciekawy post, nawet nie wiedziałam, że to się tak nazywa 🙂

Reply

Sylwia

Grudzień 12, 2017 at 6:43 am

Dobrze, że ktoś pisze o takich ciekawych rzeczach 🙂

Reply

Monika

Grudzień 12, 2017 at 7:21 am

Fajnie to wygląda!:) Sama chętnie bym sobie sprawiłła takie spódnico spodnie, ale nosiłabym je raczej głównie po domu…:D NIemniej jednak nie dziwię się, że widok zrobił na Tobie wrażenie! Myślę, że zareagowałabym podobnie:)

Reply

Kasia Hartung

Grudzień 12, 2017 at 8:13 am

Z przyjemnością odwiedzilabym Birmę 🙂 Przyznam, że o “męskiej spódnicy” też nie słyszałam 🙂

Reply

Sandra

Grudzień 20, 2017 at 7:53 am

Nie moge sie doczekac miny meza gdy mu to pokaze ?

Reply

Misskejtes

Grudzień 20, 2017 at 8:42 am

Hahah trochę to śmiesznie wygląda, zapewne dlatego że tutaj nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich widoków 😉

Reply

Post Your Comment Here

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: